کشف علمی خنده چگونه به وجود می آید و فواید آن

کشف علمی خنده چگونه به وجود می آید و فواید آن

 


اگر شما هم مثل ما کنجکاو شده اید که خنده از کجا سرچشمه می گیرد این مقاله ی ایران ناز را از دست ندهید. خنده، یک انفجار سیستم لذت در مغز است . خندیدن، یک پدیده پیچیده است که از سه لایه عصب شناختی، زبان شناختی و جامعه شناختی قابل بررسی است.

 

در زمان خندیدن ، ۴۴ واحد حرکتی فعال می شوند و تفاوت خنده با لبخند، این است که در خنده، عضلات به صورت فعالانه منقبض می شوند، درصورتی که در لبخند ، عضلات منقبض نمی شوند.

 

بخش پیش پیشانی مغز نقش اساسی در خندیدن دارد، چون این بخش در یادگیری انسان نیز حائز اهمیت است ، لذا نتیجه می گیریم که تولید خنده، یاد گرفتنی است و همه ما شرایط و توانایی ، تولید آن را داریم.

 

خنده موازی زبان است، چرا که با خندیدن، پیامی را نیز بین یکدیگر منتقل می کنیم .

 

با توجه به اینکه، خنده، حالت مسری دارد و می تواند از یک خنده غیرطبیعی نیز آغاز شده و به دیگران منتقل شود و از سویی، چون خندیدن برای سلامتی انسان بسیار مفید است، توصیه می کنم که تا می توانید بخندید و بدانید که همه انسان ها قابلیت و توانایی یادگیری خندیدن را دارند.

 

نکاتی در مورد فواید خنده

– خندیدن فرایند سوزاندن کالری در بدن را تقویت کرده و به آن شدت می‌بخشد.

 

– به هنگام خندیدن 17 ماهیچه در صورت و 80 ماهیچه در دیگر نقاط بدن به حرکت درمی‌آیند.

 

– به هنگام خنده گردش خون در قلب و سراسر اندام‌ها شدت بیشتری می‌گیرد و برای همین نیز برخی توصیه می‌کنند، صبح‌ها پس از برخواستن از خواب تا جایی که می‌توانید با قدرت بخندید.

 

– در هنگام خندیدن انسان به طور خودکار عمیق‌تر نفس می‌کشد و به این ترتیب میزان اکسیژن بیشتری وارد خون می‌شود.

 

– خنده موجب بهبود روند درمان اندام‌های آسیب‌دیده در بدن می‌شود. به هنگام خنده شدید مقداری هورمون موسوم به هورمون‌های شادی‌آور ترشح می‌شوند که برای نمونه به روند بهبود بیماری‌هایی نظیر افسردگی کمک می‌کنند. 

 

– خنده دشمن استرس و نگرانی است. ترشح هورمون‌های استرس‌زا نظیر آدرنالین و کورتیزول به هنگام خنده شدید، کاهش می‌یابد.

 

– خنده، اثر درمانی دارد و ضد درد است و انسان، اگر بتواند به هنگام درد، بخندد، معجزه خنده را در کاهش درد مشاهده می کند.

 

– خنده موجب بهبود روند درمان اندام‌های آسیب‌دیده در بدن می‌شود. به هنگام خنده شدید مقداری هورمون موسوم به هورمون‌های شادی‌آور ترشح می‌شوند که برای نمونه به روند بهبود بیماری‌هایی نظیر افسردگی کمک می‌کنند.

 

– خنده باعث آرامش می‌شود. زمانی که به خنده شدید می‌افتیم، غالبا احساس شادمانی بیشتری می‌کنیم و به ذهن‌مان استراحت می‌دهیم.

 

– به هنگام اضطراب یا خشم، یک خنده کوتاه می‌تواند تاثیری معجزه‌آور داشته باشد چراکه خنده موجب می‌شود افکار به سمت دیگری رانده شود.

 

– پس از به اصطلاح فروخوابیدن هیجانِ خنده، بدن همچنان آرامش دارد. شریان‌ها گشاد می‌شوند، فشارخون همچنان کاهش می‌یابد و وضعیت آرامش غالب می‌شود.

سخنان برایان تریسی برای دستیابی به موفقیت

سخنان برایان تریسی برای دستیابی به موفقیت


 

 

 

پیش از شروع هر کاری از خودتان بپرسید: انجام دادن یا ندادن این کار چه تاثیرات بلندمدتی بر زندگی من خواهد داشت؟ (برایان تریسی)

 


 

بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن آن است. (برایان تریسی)

 


 

هیچ شغلی آینده ای ندارد، آینده را فرد صاحب شغل می سازد. (برایان تریسی)

 


 

خوشبختی زمانی به دست می آید که شما به کاری که انجام می دهید باور داشته باشید، آن را خوب بشناسید و دوست بدارید. (برایان تریسی)

 


 

عدم توانایی یا نداشتن شرایط مناسب نیست که مانع پیشرفت می شود. مانع واقعی نداشتن اعتماد به نفس هست. (برایان تریسی)

 


 

کنش های شما، منش شما را می سازند. (برایان تریسی)

 


 

زندگی همچون قفلی پیچیده است؛ تنها کاری که باید بکنیم این است که شماره‌های درست و ترتیب درست آن‌ها را پیدا کنیم تا بتوانیم هرآنچه می‌خواهیم، بهدست آوریم.

(برایان تریسی)

 


 

تفکر و نگرش مثبت نسبت به خود یکی از بهترین راههای ایجاد اعتماد به نفس هست.

(برایان تریسی)

 


 

مشکلات ما را متوقف نمی کنند، بلکه به ما آموزش می دهند. (برایان تریسی)

 


 

هیچکس بهتر از شما نیست. فقط بعضی از افراد در زمینه های بخصوصی بهتر از شما پرورش یافته اند و دانش بیشتری کسب کرده اند. (برایان تریسی)

 


 

بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن آن است. (برایان تریسی)

 


 

هر موفقیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی است که مورد توجه و ستایش دیگران قرار نمی گیرد. (برایان تریسی)

 


 

باورهای شما، بیانگر منش و انسانیت شما است. (برایان تریسی)

 


 

یاداشت هدف هایتان بر روی کاغذ، احتمال دستیابی به آنها را ۱۰۰۰% افزایش می دهد.

(برایان تریسی)

 


 

اهمیتی ندارد که از کجا آمده اید، مهم این است که به کجا می روید. (برایان تریسی)

 


 

دقت و تمرکز، رموز عملکرد عالی هستند. (برایان تریسی)

 


 

داشتن اهداف روشن و از پیش تعیین شده برای پیشرفت و موفقیت مطلقا ضروری است. (برایان تریسی)

 


 

نقطه آغاز تصمیم های بهتر نقطه پایان تصمیم های بدتر است. (برایان تریسی)

 


 

زمان، با ارزش ترین سرچشمه مالی و تمام موجودی شما برای خرید چیزهایی است که در زندگی خواهان آن هستید. (برایان تریسی)

 


 

افراد موفق امروزی کسانی هستند که از رقیبان خود بیشتر می دانند. (برایان تریسی)

 


 

رویاهای بزرگ داشته باشید؛ فقط رویاهای بزرگ می تواند روحیه و ذهن شما را فعال نگه دارد. (برایان تریسی)

 


 

هر کاری که انجام می دهید در واقع دارید وقتتان را می فروشید، آن را ارزان نفروشید. برایان تریسی  اگر پرنده ای فضله اش را بر سرت ریخت،خوشحال باش که گاوها نمی توانند پرواز کنند. (برایان تریسی)

اطلاعاتی جالب و خواندنی درباره قلب

اطلاعاتی جالب و خواندنی درباره قلب

اطلاعاتی جالب و خواندنی درباره قلب

 

چهار دریچه در قلب انسان وجود دارد

 

واقعیت های خواندنی درباره قلب
قلب اندامی است که خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی را هر روز در سراسر بدن به جلو هل می دهد و به گردش درمی آورد. قلب در روز بیش از 100،000 بار خون پمپ می کند. قلب، خون را با بزرگ تر و کوچک تر شدن (منبسط و منقبض شدن) پمپ می کند. هنگام ورزش، حدود 10 ثانیه برای خون پمپ شده از قلب طول می کشد تا به انگشت شست پا برسد.


قلب باید بتواند خون را از میان حدود 60،000 مایل (تقریباً 96.500 کیلومتر) رگ خونی به جلو هل دهد، این فاصله مانند این است که کل جهان را حدود 2.5 بار دور بزنیم! ذکر برخی از حقایق جالب و هیجان انگیز درباره این اندام به فهم اهمیت و کارکرد آن کمک می کند.

 

قلب ما در قفسه سینه مان واقع شده و به خوبی به وسیله قفسه سینه مان محافظت می شود.

قلب یکی از اندام های مهم بدن انسان است. قلب به طور مداوم خون را از طریق رگ های خونی به نقاط مختلف بدنمان پمپاژ می کند.

 

قلب از چهار حفره تشکیل شده که عبارتند از دهلیز چپ، دهلیز راست، بطن چپ و بطن راست.
چهار دریچه در قلب انسان وجود دارد، آنها تضمین می کنند که خون تنها از یک مسیر حرکت کند. یا به داخل یا به خارج.

 

سمت راست قلب ما خون را رو به بالا به ریه های ما و به داخل سمت چپ قلب پمپ می کند. سمت چپ قلب، خون را به خارج و به کل بدن مان پمپ می کند.
خونی که قلب را ترک می کند از طریق سرخرگ ها (شریان) حمل می شود. شریان اصلی ای که بطن چپ را ترک می کند آئورت است. شریان اصلی ای که بطن راست را ترک می کند شریان ریوی است.


تعداد زیادی از رگ های خونی به قلب ما متصلند. چنان که گفته شد رگ های خونی ای که خون را به قلب ما حمل می کنند سیاهرگ یا ورید نامیده می شوند. رگ هایی که خون را از قلب ما خارج می کنند سرخرگ نامیده می شوند. سرخرگ ها و سیاهرگ های واقعاً بزرگی در بدن ما وجود دارند - ورید اجوف (ورید اجوف فوقانی و تحتانی یا بالایی و پایینی) سیاهرگی است که خون را از همه سیاهرگ های دیگر جمع آوری می کند و آن را به قلب می برد. آئورت، سرخرگ بزرگی است که خون را از قلب ما به همه سرخرگ های دیگر بدنمان حمل می کند.

 

اطلاعاتی جالب و خواندنی درباره قلب

 


قلب در روز بیش از 100،000 بار خون پمپ می کند

 

تنها یک سیاهرگ در کل بدن وجود دارد که حامل خون غنی از اکسیژن است. این سیاهرگ، ورید ریوی نامیده می شود و خون را از ریه ها به سمت چپ قلب ما می آورد. همچنین تنها یک سیاهرگ در بدن ما وجود دارد که حامل خون کم اکسیژن است. این سرخرگ، شریان (سرخرگ) ریوی نامیده می شود و خون را از سمت راست قلبمان به ریه ها حمل می کند.


شما ممکن است ضربان قلبتان را احساس کرده باشید. این ضربان به عنوان چرخه قلبی شناخته می شود. زمانی که قلب ما منقبض می شود باعث می شود حفره ها کوچک تر شوند و خون را به داخل رگ های خونی هل دهند. پس از این که قلبمان دوباره استراحت می کند، حفره ها بزرگ تر می شوند و با خونی که به داخل قلب برمی گردد پر می شوند.


قلب ما 100،000 بار در روز و 36500000 بار در یک سال می تپد. اگر یک انسان به سن 30 سالگی برسد، این ضربان به بیش از 1 میلیارد بار می رسد! به این ترتیب انتظار می رود که قلب هر فرد در طول عمرش به طور متوسط حدود 2.5 میلیارد بار بتپد.
√  قلب ما با برق کار می کند. برقی که از میان قلبمان عبور می کند سلول های عضله را منقبض می کند.
√  یک نقطه خاص در بالای سمت راست قلبمان وجود دارد که به عنوان گره SA شناخته می شود و برق را به بقیه قلبمان می فرستد. این گره باعث می شود قلب فشار وارد کند (انقباض نامیده می شود) و خون را به خارج هل دهد. گره SA باعث می شود قلب ما در هر دقیقه تعداد خاصی بزند.


حملات قلبی باعث می شود بافت اسکار در داخل قلب شکل بگیرد. (قلب اغلب سعی می کند خودش را با تغییر سلول های ماهیچه ای مرده یا صدمه دیده به بافت اسکار، التیام دهد.) بافت اسکار مانند بافت عضله نیست، چراکه منقبض نمی شود و نمی تواند به قلب کمک کند تا خون پمپ کند. اگر قلب بیش از حد بافت اسکار داشته باشد، ممکن است مشکلاتی از جمله نارسایی قلبی برای صاحب آن به وجود آید.

 

شما ممکن است برنامه های تلویزیونی و یا فیلم هایی را تماشا کرده باشید که در آنها بیماری در یک بیمارستان به یک دستگاه EKG (یا ECG یا الکتروکاردیوگرام) وصل است. ممکن است آن را به صورت ماشینی با یک خط در حال حرکت در سراسر صفحه نمایش دیده باشید که گاهی اوقات به شکل میله هایی در می آید (و یا زمانی که بیمار می میرد مسطح می شود). این دستگاه می تواند برقی که از میان قلب یک بیمار می رود را اندازه گیری کند. پزشک می تواند از این اطلاعات استفاده کند تا بفهمد آیا بیمار مشکلات ریتم قلب دارد یا نه. این دستگاه به طور کلی درباره بخش هایی از قلب که بیمار است، مانند شرایط بعد از حمله قلبی، اطلاعات می دهد.
متالوگرافی چیست ؟

متالوگرافی چیست ؟


متالوگرافی چیست ؟


متالوگرافی (Metallography)، آماده سازی نمونه ها برای بررسی های میکروسکوپی و مطالعه ریزساختار به منظور تعیین خواص فیزیکی و مکانیکی آن آلیاژ خاص می باشد.
این توضیح متالوگرافی یک تعریف درسی بوده و برای درک بهتر ارائه شده است لغات کلیدی این تعریف عبارتند از:
آماده سازی (preparation)، ریزساختار (microstructure) و خواص فیزیکی و مکانیکی (physical and mechanical properties). آماده سازی شامل تهیه قطعه ای از فلز، برش تکه ای کوچک از یک فلز، قرار دادن آن در داخل مواد مانت (به سبب کوچک بودن بیش از اندازه این قطعات، جابه جایی آن ها سخت است)، سایش سطح فلز با انواع مختلفی از ساینده های ریز، پولیش قطعه تا زمان برطرف شدن کلیه خراش های ناشی از سایش نهایی، قرار دادن نمونه در معرض یک محیط خورنده (معمولا اسیدی) و در نهایت مشاهده آن در میکروسکوپ الکترونی با محدوده بزرگنمایی 1500-50 برابر می باشد. ریزساختار اتمی نمونه پولیش و اچ شده است. خواص فیزیکی و مکانیکی نمونه با سختی، سختی پذیری، داکتیلیتی و استحکام کششی ماده مرتبط است.


متالوگرافی مشتمل بر دو نوع است:

متالوگرافی تحقیقاتی و متالوگرافی کنترل کیفی. از این دو نوع، شاید متالوگرافی تحقیقاتی به دلیل نیاز به شناخت دیاگرام های فازی و دیاگرام های TTT پیچیده تر باشد. از طرف دیگر، متالوگرافی کنترل کیفی برای صنعت بیشترین اهمیت را دارد. در کنترل کیفی، مدت زمان تحویل نمونه برای آماده سازی متالوگرافی تا هنگام ارائه نتایج بسیار پر اهمیت است.

متالوگرافی کنترل کیفی برای صنعت بیشترین اهمیت را دارد
در بسیاری از اوقات عملیات تولید تا زمان اتمام فعالیت آزمایشگاه متالوگرافی برای ارزیابی مواردی از قبیل:
آیا عملیات حرارتی انجام گرفته، سختی یا اندازه دانه مورد نظر را فراهم نموده است؟ و یا آیا در عملیات کربن دهی به عمق سختی مطلوب رسیده ایم؟ و مواردی از این قبیل متوقف خواهد شد.برای تهیه نمونه های متالوگرافی سه فرآیند مختلف انجام می گیرد:
1- آماده سازی (برش، مانت و سنباده زنی)
2- پولیش و اچ
3- بررسی های میکروسکوپی.
زندگی نامه شهید مصطفی احمدی روشن...

زندگی نامه شهید مصطفی احمدی روشن...

زندگی نامه شهید مصطفی احمدی روشن...

شهید مصطفی احمدی روشن در 17 شهریور سال 1358 در روستای سنگستان استان همدان متولد شد. وی دوران کودکی خود را در خانواده ای فقیر گذراند. خانواده وی در محله ای واقع در پشت امامزاده یحیی همدان به نام محوطه آقاجانی بیگ و در خانه ی اجاره ای و قدیمی، با امکاناتی اندک زندگی می کردند. پدر وی راننده مینی بوس بود و در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران سال های بسیاری را به مبارزه با دشمن بعثی پرداخت.

وی تحصیلات خود را در زادگاه خویش آغاز کرد. دوره تحصیلی راهنمایی را با رتبه عالی از مدرسه خیام همدان فارغ التحصیل شد و به دبیرستان ابن سینا رفت. شهید احمدی روشن هشتاد و پنجمین شهید دبیرستان ابن سینای همدان است.

پس از آن نیز در آزمون سراسری سال 77 شرکت کرد و وارد دانشگاه صنعتی شریف تهران شد و سپس در سال 81 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

وی دانش آموخته رشته مهندسی پلیمر از دانشگاه صنعتی شریف بود. شهید احمدی روشن با سن پایین حدود 32 سال، دارای مقالات متعدد علمی در رشته پلیمر بود.

وی در سال 1380ش و در دوران تحصیل خود در این دانشگاه در پروژه ساخت غشاهای پلیمری برای جدا سازی گازها که برای اولین بار در کشور انجام می شد، همکاری داشت.[1] او همچنین دارای چندین مقاله ISI به زبان های انگلیسی و فارسی بود و در زمان شهادت دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی شریف و از نخبگان این دانشگاه به شمار می رفت که مسئولیت معاونت بازرگانی سایت هسته ای نطنز را نیز به عهده داشت.

به گفته دوستانش وی شخصی ولایتمدار و از شاگردان آیت الله خوشوقت استاد اخلاق تهران بود. شخصی شوخ و باصفا و در عین حال مدیری جدی و قاطع. سرانجام این مرد الهی در 21 دی 1390 پس از خروج از منزل در ساعت ۸:۳۰ صبح توسط یک موتورسیکلت سوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی در خیابان گل نبی تهران، میدان کتابی ترور شد. از شهید احمدی روشن یک فرزند به نام «علی» به یادگار مانده است.
« به جای باز ماندن از حرکت، ترس هایت را در آغوش بگیر »

« به جای باز ماندن از حرکت، ترس هایت را در آغوش بگیر »

« به جای باز ماندن از حرکت، ترس هایت را در آغوش بگیر »


این ترس نیست که شما را از رسیدن به آرزوهایتان باز می دارد، بلکه تصمیماتی که از روی ترس می گیرید، بازدارنده اصلی شما است.
بسیاری از ما رویاها و اهداف بسیاری داریم و سال ها با آنها زندگی می کنیم، بدون اینکه قدمی برای تحقق آنها بر داریم. عدم تلاش برای رسیدن به یک خواسته، آرزو یا هدف؛ دلایل درونی شایع ترس از شکست وعدم موفقیت است. فرد با خود می گوید: «بهتر است این کار را شروع نکنم، اگر موفق نشوم، فاجعه می شود.» چقدر این جملات برای تان آشناست؟ تاکنون چندین هدف و آرزوی زیبا را با این ترس ها نادیده گرفته اید؟ آیا تاکنون برآورد کرده اید این ترس ها، چقدر هزینه مادی و معنوی در پی داشته است؟


غلبه بر «ترس از شکست» آسان نیست، ولی دست یافتنی است. نسخه معجزه آسایی در کار نیست بلکه باید به میزان شدت این ترس ها گام های موثری بردارید.


تمرینی ضد ترس
می توانید روشی را که در برابر ترس ها، افکار و نگرانی هایتان بکار بگیرید. با چند تمرین کوچک آشنا شوید تا بتوانید بر ترس هایتان غلبه کنید:
- ترس را بپذیرید. این مرحله گام مهمی در بهبودی محسوب می شود.
- برای برنده شدن تصمیم بگیرید. هر کاری باید با یک تصمیم قاطع آغاز شود. وقتی تصمیم گرفتید، نباید به دلیل ترس از شکست، از کوشش برای رسیدن به اهداف خود دست بردارید. برخی که در گذشته شکست خورده و اشتباه کرده اند، تصورشان این است که برای هر اشتباهی مقصرند و برای همین در ادامه کار تعلل می کنند.
- راه حل های دیگر را پیدا کنید. عوامل متعددی در موفقیت و شکست شما نقش دارند. اگر در هر مرحله نتیجه ای را که توقع داشتید، بدست نیاوردید، روش خود را تغییر دهید تا نتیجه متفاوتی بگیرید.


لبخند بزنید
- حفظ شوخ طبعی. توانایی دیدن جنبه شوخی مشکل یا عامل ناامیدی، کمک می کند حس کلی نگری تان آسیب نبیند. وقتی دچار شکست می شوید، به خودتان بخندید تا اضطراب تان، روی هم رفته، کم شود. به طور کلی در قیاس با امور دیگر زندگی تان، مشکلات، احتمالاً چندان هم مهم نیستند. اگر به نظرتان شوخ طبعی در زندگی تان کمرنگ است، با دیدن یک فیلم یا نمایش کمدی، بالاخره و خنده آور روحیه تان را احیاء کنید.
فکر نکنید فقط یک راه برای موفقیت وجود دارد و آن هم راهی است که در گذشته آن را طی کرده اید و شکست خورده اید

مشکلات تان را با دیگران در میان بگذارید

- اگر در زمینه ای دچار شکست شدید، در مورد آن با اطرافیان صحبت کنید. این کار به شما کمک می کند با ناامیدی تان مقابله کنید و این تجربه را از جنبه های متفاوت و خوش بینانه تر ببینید. بعلاوه شرح آنچه رخ داده به شما کمک می کند تا حدی اشکال کارتان را بیابید.


کمی تعلل کنید
- استراحت کنید. برای رسیدن به موفقیت به حدی تلاش کنید تا رمقی برایتان بماند. در مواقعی استراحتی برای خودتان تعریف کنید تا در آن بیاسایید. هر گاه انرژی تان را باز یافتید دوباره شروع به تلاش کنید.


مثبت بیاندیشید
- بر تفکر منفی غلبه کنید. به جای پر کردن ذهن تان از افکار منفی، با ذهن خوش بینی در مورد اتفاقات به باورهای مثبت بیاندیشید.


دلایل شکست تان را بازنگری کنید
- از تجارب گذشته بیاموزید. باید از تجارب گذشته درس گرفت، چرا که آنها برای رشد بسیار موثرند. دلایلی را که باعث شکست تان شده است را مورد بازنگری قرار دهید و از آنها یاد بگیرید. نقاط مثبت و منفی تان را بیابید و به رفع مسائلی که باعث شکست تان شده بپردازید. فکر نکنید فقط یک راه برای موفقیت وجود دارد و آن هم راهی است که در گذشته آن را طی کرده اید و شکست خورده اید.


ترس تان را محدود کنید
- برای غلبه بر ترس از شکست، به طور روزانه کار کنید. تداوم بسیار مهم است. اگر بطور مداوم ترس خود را محدود نکنید، ممکن است نتوانید بر آن غلبه کنید. پس برنامه ها را به صورت مداوم پیگیری کنید و استمرار داشته باشید.


مشاوره بگیرید
- با یک مشاور یا روان شناس صحبت کنید. غلبه بر ترس از شکست، در تنهایی دشوار است. با احساسات خود صادق باشید و درباره آن با یک متخصص صحبت کنید و از کمک و مشورت وی بهره بگیرید و برنامه درمانی را پیگیری کنید
دانستنی هایی باورنکردنی از همه چیز و همه جا

دانستنی هایی باورنکردنی از همه چیز و همه جا


دانستنی هایی باورنکردنی از همه چیز و همه جا

- قبل از سال 1941 اثر انگشت به عنوان مدرک در دادگاه پذیرفته نمی‌شد.

2- در آمریکا میزان فولاد استفاده شده در تهیه تشتک در بطری‌های نوشابه بیشتر از فولاد بکار رفته در تهیه بدنه اتومبیل هاست.

3- یک تانکر بزرگ که کاملا پر باشد و در حال حرکت با سرعت عادی باشد، حداقل به بیست دقیقه زمان برای متوقف شدن احتیاج دارد.

4- بطور متوسط یک انسان در طول زندگی خود در حدود 44 پوند گرد و خاک را تنفس می‌کند.

5- در هر سه دقیقه یک انسان روی کره زمین اعلام می کند که بشقاب پرنده دیده است.

6- در ایالت میشیگان زنان بدون اجازه شوهران خود نمی‌توانند موهایشان را کوتاه کنند.

7- تنها 55 درصد مردم آمریکا می‌دانند که خورشید یک ستاره است.

8- فندک قبل از کبریت اختراع شده است.

9- در طراحی خانه بیل گیتس از کامپیوترهای مکینتاش استفاده شده است.

(سیستم عامل مکینتاش رقیب ویندوز مایکروسافت است)

10- در هر روز تقریبا نیمی از جمعیت آمریکا در حال رژیم گرفتن هستند.

11- یک هواپیمای کوچک می‌تواند به صورت معکوس و به عقب نیز پرواز کند.

12- بیش از 50 درصد مردم جهان تا به حال نه با کسی از طریق تلفن حرف زده اند و نه کسی به آنها زنگ زده است.

13- یکی از مواد تشکیل دهنده دینامیت بادام زمینی است.

14- پارچه کتان در زمان خیس بودن، سخت‌تر و مقاوم‌تر است.

15- پیژامه در هندوستان به عنوان یک لباس پوشیدنی مرسوم در بیرون از خانه شناخته می‌شود.

16- یک کوسه از طریق شنیدن ضربان قلب، طعمه خود (ماهی) را پیدا می کند.

17- ماهی قزل آلا می‌تواند پرش‌هایی به ارتفاع حدود 2متر داشته باشد.

18-در ایالت اوهایو دادن بسته شیرینی با وزن بیش از 50 پوند به کسی غیر قانونی و جرم محسوب می‌شود.

19- اگر فردی به جای حرکت در پیاده رو در یک مسیر سخت و کثیف حرکت کند، 7درصد بیشتر کالری می‌سوزاند.

20- گفته می‌شود که باغبانی بهترین کار برای سالم نگه داشتن سلامتی استخوان هاست.

21- نوعی ماهی به نام آبنوس در گلوی خود دندان در می‌آورند.

22- فندق برزیلی پیش از نامیده شدن کشور برزیل به نام «برزیل» به این نام خوانده می‌شده است.

23- یک لامپ 75 وات بیشتر از سه لامپ 25 وات نور تولید می‌کند.

24-سوسکها سریعترین جانوران 6 پا می باشند. با سرعت یک متر در ثانیه.

25-خرگوشها و طوطی ها بدون نیاز به چرخاندن سر خود قادرند پشت سر خود را ببینند.

26-کرگدنها قادرند سریعتر از انسانها بدوند.

27-هیچ پنگوئنی در قطب شمال وجود ندارد.

28-مادر و همسر گراهام بل مخترع تلفن هر دو ناشنوا بوده اند.

29-کانادا یک واژه هندی به معنی "روستای بزرگ" است.

30-10 درصد وزن بدن انسان (بدون آب) را باکتریها تشکیل می دهند.

31-11 درصد جمعیت جهان را چپ دستان تشکیل می دهند.

32-از هر 10 نفر، یک نفر در سراسر جهان در جزیره زندگی می کند.

98-33 درصد وزن آب از اکسیژن تشکیل یافته است.

34-یک اسب در طول یک سال 7 برابر وزن بدن خود غذا مصرف می کند.

35-رشد دندانهای سگ آبی هیچگاه متوقف نمی گردد.

36-قلب والها تنها 9 بار در دقیقه می تپد.

37-چیتا قادر است در حداکثر سرعت خود گامهایی به طول 8 متر بر دارد.

38-شامپانزه ها قادرند مقابل آینه چهره خود را تشخیص دهند اما میمونها نمی توانند.

39-عمر سنجاقکها تنها 24 ساعت می باشد.

40-مدت زمان گردش سیاره عطارد به دور خود دو برابر مدت زمان گردش آن بدور خورشید است.

41-روشنایی قرص کامل ماه 9 برابر هلال ماه می باشد.

42-یک خرس بالغ قادر است با سرعت یک اسب بدود.

43-قلب یک جوجه تیغی در حالت عادی 190 بار در دقیقه می زند که در دوران خواب زمستانی به 20 بار در دقیقه کاهش می یابد.
دانستنی های جالب در مورد حافظه

دانستنی های جالب در مورد حافظه

دانستنی های جالب در مورد حافظه


یکی از مهم ترین توانایی های مغز ، قدرت به خاطر سپردن چیزهای گوناگون است. حافظه در هر فرد از سه بخش مختلف تشکیل می شود. رمزگردانی ، اندوزش و بازیابی. هر یک از این بخش ها عمل خاصی را انجام می دهند ، رمزگردانی وظیفه ی آماده کردن اطلاعات برای ذخیره شدن را دارد. اندوزش اطلاعات رمز گردانی شده را ذخیره می کند و بازیابی وظیفه ی دوباره خوانده شدن و بیرون کشیدن اطلاعات ذخیره شده را دارد.

مشكلات حافظه ای اكثر آدم ها به اندازه یاد زدودگی(از دست رفتن حافظه) یا واپس رانی (فناوری های هیجانی ناشی از ضربه های روحی كه می توانند حافظه را تحریف كرده یا در به یادآوری واضح رویدادها در حافظه اختلال ایجاد كنند) جدی نیستند. راهبردهای حافظه ای ساده زیر به شما كمك می كنند به نحو موثری رمزگردانی، اندوزش و بازیابی كنید.

قبل از هرچیز یادتان باشد كه حافظه حتی در بهترین شرایطش بدون ضعف و اشكال نیست و دانشجویانی كه عادات نابخردانه ای چون كم خوابی، مصرف دارو و مرتب حاضر نشدن در كلاس را دارند، اگر می خواهند در امتحان عملكرد خوبی داشته باشند باید این عاداتشان را ترك كنند.

اولین گام در بهبود عملكرد تحصیلی تان، اطمینان یافتن از پرداختن موثر اطلاعات است تا اطلاعات در حافظه بلند مدت اندوخته شود. اگرچه برخی اطلاعات به طور خودكار رمزگردانی می شوند ولی برای یادگرفتن دروس باید خیلی زحمت بكشید. اگر یادتان باشد گفتم كه رمزگردانی مستلزم توجه كردن، پردازش اطلاعات در تسطیح مناسب و تصویرسازی ذهنی است.
مدیر و برنامه ریز زمان خوبی باشید:

با مدیریت و برنامه ریزی مناسب زمان می توانید وقت مورد نیازتان برای خوب درس خواندن را تامین كنید. برای گرفتن نمرات بالا باید در ازای هر یك ساعت كلاس ، روزانه ۳ ۲ ساعت درس بخوانید. مثلاً اگر هفته ای ۱۵ ساعت كلاس دارید باید

۴۵ ۳۰ ساعت در هفته مطالعه غیررسمی داشته باشید.
توجه كنید و حواس پرتی تان را به حداقل برسانید:

وقتی عزم تان را جزم كردید كه وقت لازم برای دروس تان را كنار بگذارید، نباید اجازه بدهید چیز دیگری حواس تان را پرت كند. اگر می خواهید چیزی را به یاد آورید نباید اجازه بدهید توجه تان تقسیم شود. ببینید چه قدر به مطالب توجه می كنید. اگر احساس كردید حواس تان جمع نیست با استفاده از كلمه یا عبارتی مثل «تمركز» یا «صفر» سطح توجه تان را افزایش دهید.
مطالب را طوطی وار حفظ نكنید بلكه آن ها را بفهمید:

اگر مطالب را بفهمید و آن ها را طوطی وار مرور و حفظ نكنید، احتمال این كه آن ها را در بلندمدت به یاد آورید بیشتر خواهد شد. مرور برای جاگرفتن اطلاعات در حافظه كوتاه مدت خوب است ولی وقتی به رمزگردانی، اندوزش و بازیابی اطلاعات در حافظه بلند مدت نیاز دارید، خیلی موثر نیست. پس سعی كنید تا حد امكان اطلاعات را بفهمید و آن ها را معنا و بسط دهید و شخصی كنید. یكی از فنونی كه شما را از فهمیدن مطالب مطمئن می كند، بازبینی شناختی است كه میزان پیشرفتتان در مطالعه یا درس خواند را نشان می دهد. مثلاً برای مطمئن شدن از این كه مطالب را فهمیده اید، خلاصه ای از مطالب خوانده شده تهیه كنید و قسمت هایی را كه هنوز مبهم هستند، دوباره بخوانید.
از خودتان سوال كنید:

راهبرد سوال از خود به شما كمك می كند مطالب را بهتر به یاد آورید. لابه لای درس خواندنتان، لحظاتی توقف كنید و از خودتان چنین سوالاتی بپرسید: «معنای چیزهایی كه خواندم چیست؟»، «چه اهمیتی دارند؟» و «مصداق مفهومی كه خواندم چیست؟» وقتی با طرح سوالاتی از این قبیل، به مطالبی كه خوانده اید یا كارهای كلاسی تان صورت عینی و ملموس بخشیدید، تعداد تداعی های اطلاعاتی را كه بعداً می خواهید بازیابی كنید، بالا می برید.
یادداشت های خوبی بردارید:

یادداشت برداری خوب در جریان گوش دادن به صحبت های استاد یا خواندن كتاب درسی، به حافظه شما كمك خواهد كرد. ولی هر چیزی را یادداشت نكنید؛ این كار حواس تان را پرت می كند و نمی گذارد از منظور استاد یا كتاب درسی تصویر كاملی در ذهن تان ترسیم كنید.
راهبردهای یادداشت برداری خوب به شرح زیر هستند:
خلاصه بندی:

بعد از چند دقیقه گوش كردن یا كتاب خواندن، نكات اصلی را یادداشت كنید. دوباره چند دقیقه به صحبت های استادتان گوش بدهید و كتاب بخوانید، بعد نكات اصلی دیگر را یادداشت كنید.
تعیین رئوس مطالب:

رئوس مطالب صحبت های استادتان را مشخص كنید. برای این كار سلسله مراتبی تهیه كنید كه رابطه ایده ها و اختصاصی یا عمومی بودن آن ها را نشان می دهد. بعد از این كه سلسله مراتب فصول كتاب درسی تان را تهیه كردید، عناوین اصلی را با مثلاً حرف «الف»، عناوین فرعی را با حرف «ب» و عناوین فرعی تر را با حرف «ج» مشخص كنید.
نقشه های مفهومی:

اگر رئوس مطالب نظر شما را جلب نكرد از صحبت های استاد یا كتابتان نقشه های مفهومی تهیه كنید. نقشه های مفهومی شبیه رئوس مطالب هستند، فقط اطلاعات را به صورت نمودار یا نقشه نشان می دهند.
روش كورنل:

از سمت راست صفحه كاغذ، خطی كه یك چهارم تا یك سوم صفحه را جدا می كند به سمت پایین صفحه بكشید و صفحه را به دو قسمت تقسیم كنید یادداشت های تان را روی دو سوم تا سه چهارم صفحه باقی مانده در سمت چپ صفحه ثبت كنید وقتی مشغول مرور یادداشت های تان هستید می توانید نظرات تان را در سمت راست بنویسید به این ترتیب یادداشت های شما شخصی تر و بازیابی آن ها آسان تر می شود.
مرور یادداشت ها:

عادت كنید هر از گاهی یادداشت های تان را مرور كنید و خواندن آن ها را به شب امتحان موكول نكنید. در صورت امكان، بلافاصله پس از هر تدریس یا مطالعه هر بخش، دقایقی را صرف مرور یادداشت های تان كنید. به این ترتیب می توانید اطلاعاتی را كه از دست داده اید ولی هنوز در حافظه تان هستند، بیابید. این راهبرد، یادگیری شما را تثبیت می كند.