دلیل پیدایش کیهان و رویایی که به واقعیت بدل می شود

دلیل پیدایش کیهان و رویایی که به واقعیت بدل می شود

دلیل پیدایش کیهان و رویایی که به واقعیت بدل می شود

 

 

هیچگاه تا به این اندازه شناختمان از کیهان زیاد نبوده است. برای اولین بار، می توانیم نکات جدیدی درباره بیگ بنگ بدانیم. شناخت ما درباره آغاز تشکیل جهان چقدر است؟

فضانوردان و دانشمندان سیاره ای را در صورت فلکی ماهی یا حوت یافته اند، سیاره ای که بصورتی غیر معمول بسیار دورتر از ستاره این کهکشان است. دوهزار برابر فاصله زمین و خورشید.

کاوشگر ونوس سرانجام بزودی وارد اتمسفر بالای زمین خواهد شد، این کاوشگر آخرین ماموری. تش یعنی ایستاییهای هوایی را انجام خواهد داد. درست بعد از آنکه ۸ سال اطراف سیاره زهره کاوشهای لازم را بپایان رساند.

خبر بسیاری از دانشمندان را شگفت زده کرد، تیم فضایی بیسپ دو در قطب جنوب بتازگی اثری از امواج گرانشی شناسایی کرده است. امواجی که اولین آثار بیگ بنگ احتمالی هستند. این امواج 380 هزار سال پس از بیگ بنگ آغاز شده اند و این اندیشه انبساط کیهانی را بعد از بیگ بنگ که آغازگر پیدایش جهان ما بوده، ثابت می کند.

مدیر این پروژه می گوید: «یافتن این امواج گرانشی برای ادامه تحقیقات حیاتی است. بیگ بنگ یکی از سوالاتی است که ما جوابی برای آن نیافته ایم. آیا جهان ما دوره ای از انبساط را تجربه کرده است؟ اگر آری، امواج گرانشی کمک زیادی خواهند کرد. به نظر می رسد که پاسخ به این سوال آری باشد.»

انشتین، پیش تر فرضیه امواج گرانشی را مطرح کرده بود. کشف گروه فضایی بیسپ دو مهر تاییدی است بر این فرضیه. همچنین سازمان فضایی اروپا هم در راستای ماموریت ماهواره پلانک جنبه دیگری از فرضیه بیگ بنگ یعنی نور را بررسی کرده است.

مدیر پروژه پلانک می گوید: «گزارش گروه بیسپ دو کاملا شگفت زده مان کرد. نه تنها برای گروه پلانک، بلکه برای تمامی دانشمندان. این خبر از آن جهت که امواج گرانشی باشدت زیادی دریافت شده است اهمیت دوچندانی پیدا می کند.»

حالا سوال ما این است، آیا امواج گرانشی که از فضا ثبت شده اند واقعا توصیف بخشی از پیدایش کیهان هستند.
دانشمند پروژه پلانک می گوید: «دقیقا این گونه است زمانی که تحقیقاتی را آغاز می کنیم دوست داریم اولین کاشف باشیم. به همین دلیل کمی ناامید شده ایم چرا که گزارشهای گروه فضایی بیسپ کاملا دقیق هستند و خدشه ای به آن ها وارد نیست. ما می خواستیم در این راه زود تر از بقیه این موضوع را درک کنیم.»

حالا ثبت دریافت امواج گرانشی انجام شده است. اینجا نزدیک برج پیزا دانشمندان با تعبیه یک تونل انترفروم تر تحقیقات در مورد امواج گرانشی ا کامل می کند.

مدیر پروژه مربوط به تونل می گوید: «ما اینجا در کنار تونلی قرار داریم که درازای آن سه کیلومتر است. ما دو تونل مورب تعبیه کرده ایم که در جایی یکدیگر راقطع می کنند. در هر کدم از این تونل ها، نوری لیزری رد می کنیم تا به برج برسند، در اینجا است که نور باز می گردد و انعکاس پیدا می کند به منبع اصلی. هدف ما از انجام این عملیات ایجاد امواج گرانشی است.»

مطالعه کیهان با امواج گرانشی می تواند اطلاعات مفید و جدیدی درباره فضا بدهد. می توان این گونه به راز سیاه چاله ها که کاملا نوع موج تشکیل دهنده شان متفاوت است پی برد.

صدای فرکانسهای این امواج گرانشی را می توان ثبت کرد. در واقع، ما می توانیم فرکانس امواج را دریافت کنیم، وقتی آن ها را ردیابی و ضبط کنیم، کاملا می توان با گوش غیر مسلح آنرا شنید.

البته راه اندازی تجربی امواج گرانشی به فضا، یکی از راههای اجتناب از زمین پر سرو صدا است.

مدیر طرح لیزا می گوید: «لیزا، حامی اصلی آنتنهای اینترفروم تر فضایی است. سه ماهواره که هر کدام در فاصله یکی میلیون کیلومتری از هم قرار دارند. ما اندازه بین هر کدام از سلاحهای پرتاب لیزر را می گیریم، مانند همانچه که در روی زمین انجام داده ایم، در این راه طول امواج گرانشی را اندازه می گیریم و با هم مقایسه می کنیم.»

سه ماهواره، که بوسیله لیزر با هم ارتباط دارند، از روی زمین توسط دانشمندان کنترل می شوند.

آیا می توانیم برای دریافت پیدایش کیهان از امواج گرانشی بهره ببریم؟ این مهم ترین سوالی است که می پرسیم، به همین دلیل کشف امواج گرانشی برای پیشرفت در کاوشهای فضایی کاملا حیاتی به نظر می رسد.

همه چیزهایی که باید درباره کشف لایق نوبل فیزیک ۲۰۱۶ بدانید/امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده

همه چیزهایی که باید درباره کشف لایق نوبل فیزیک ۲۰۱۶ بدانید/امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده

 

 
 آلبرت اینشتین یکبار دیگر نشان داد که هنوز هم می‌تواند با ثابت شدن پیش‌بینی‌هایش دنیای علم را شگفت زده کند. اما این کشف به زبان ساده به چه معناست و چرا این قدر مهم است؟

اما این‌ امواج گرانشی که اثبات وجودشان مانند بمب خبری بود و همه آن را لایق جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۶ می‌دانند به زبان ساده چه هستند. 

به صورت ساده در فیزیک مدرن بعد چهارم به صورت فضا-زمان تعریف شده است. بر اساس این تعریف جاذبه انحنایی از فضا- زمان به حساب می‌آید که جرم آن را ایجاد می‌کند. هر چقدر جرم جسمی بیشتر باشد این انجنا در فضا-زمان بزرگ‌تر است. این انحنا را موقعیت جسم ایجاد می‌کند و بر همین اساس اگر جسم حرکت کند انحنا هم همراه آن حرکت خواهد کرد. 

برای درک این موضوع فضا-زمان را یک صفحه پلاستیکی نرم یا سطح آب یک دریاچه تصور کنید. روی این صفحه جسمی که جرم زیادی ندارد روی خط مستقیم حرکت می‌کند اما جسمی با جرم زیاد باعث فرورفتگی در صفحه می‌شود.

نیوتون گفته بود که همه اجسام تا زمانی که به آن‌ها نیرویی وارد نشود، با سرعت ثابت در خط مستقیم به حرکت ادامه می‌دهند. اینشیتن اما با خودش فکر کرد وقتی که یک جسم به سمت زمین سقوط آزاد می‌کند، نیرویی از بالا به آن وارد نمی‌شود، ولی جسم به سمت زمین شتاب می‌گیرد. چرا این اتفاق می‌افتد؟

اینشتین برای توضیح این موضوع اعلام کرد که اجسام بزرگ همانند زمین، صفحه فضا-زمان را در نزدیکی خود خم می‌کنند. درست همانند زمانی که یک توپ سنگین روی همان صفحه پلاستیکی نرم که مثال زده شده قرار می‌گیرد. هر جسم دیگری را که روی این صفحه بگذارید پس از گذاشتن این توپ سنگین، به سمت مرکز سر می‌خورد.

همه چیزهایی که باید درباره کشف لایق نوبل فیزیک ۲۰۱۶ بدانید/امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده

 


اگر سطح آب را فضا-زمان در نظر بگیرید هر چقدر یک قایق سنگین‌تر باشد و سریع‌تر حرکت کند امواج قوی‌تری ایجاد می‌کند. برای اینکه کشفی که شب گذشته اعلام شد را بفهمید فرض کنید که دو کشتی در سطح این آب با هم برخوردی شدیدی کنند. این تصادف امواج شدید و سهمگینی ایجاد می‌کند. سیاره‌ها،کهکشان‌ها،سیاهچاله‌ها هم وضعیت همین کشتی‌ها را دارند. در فضا-زمان اما جای امواج آب را امواج گرانشی می‌گیرد. همین امواج گرانشی که با سرعت نور در فضا-زمان حرکت می‌کنند را اینشتین در سال ۱۹۱۶ بر اساس نظریه نسبیت عام خود پیش‌بینی کرده بود و حالا پس از گذشت صد سال به کمک تأسیسات لایگو به صورت تجربی مشاهده و رصد شده است.

این کشف چطور صورت گرفت ؟

 امواج گرانشی بر اثر رویدادهای عظیم کیهانی، مثل ادغام سیاهچاله‌ها یا برخورد ستاره‌های نوترونی یا در لحظه ی بیگ بنگ ایجاد می شوند. در واقع امواج گرانشی زمانی ایجاد می شوند که دو سیاه چاله، دو ستاره نوترونی یا یک ستاره نوترونی و یک سیاه چاله، با یکدیگر برخورد کنند. این برخوردها سبب خمیدگی یا همان انحنا در بعد فضا-زمان می‌شود و آن را به فضای پیرامون خود منتقل می‌کنند. به همین خاطر است که انسان ها در زمین هم تاثیر آن را حس خواهند کرد اما انسان‌ها تنها با ابزارهایی بسیار حساس می‌توانند آن را رصد کنند.

این امواج گرانشی در روی زمین به قدری ضعیف هستند که به سختی می‌توان آنها را آشکارسازی کرد و تأسیسات لایگو برای همین کار تاسیس شدند. دو رصدخانه لایگو به شکل L هستند که طول هر بازوی این ال ۴ کیلومتر است و در داخل آن‌ها خلاء مطلق به حجم ۱۰ هزار متر مکعب است. در طول این بازوها امواج نور با لیزر به سمت آینه‌ای که در انتهای هر بازو قرار گرفته‌اند تابانده و بازتاب می‌شوند که در شرایط عادی باید زمان و مسافت طی شده «کاملا» یکسان باشد. این در حالی است که در صورت عبور امواج گرانشی از زمین و همچنین تأسیسات لایگو مدت زمان مسیر طی شده به اندازه یک بر ده‌هزارم قطر پروتون تغییر می‌کند! این همان کلید رصد امواج گرانشی بود!


پژوهشگران در رصدخانه‌ تداخل‌سنج لیزری موج گرانشی مشهور به لایگو موفق به مشاهده مستقیم امواج گرانشی برای اولین بار در تاریخ شدند. در اینجا جای کشتی‌های روی مثال سطح آب را دو سیاه‌چاله با جرم‌های تقریبی ۳۶ و ۲۹ برابر جرم خورشید در فاصله ۱/۳ میلیارد سال نوری از زمین گرفتند که ترکیب آن‌ها موجی گرانشی ایجاد کرد. آنچه در تأسیسات لایگو رصد و ثبت شد موج گرانشی ناشی از تبدیل جرمی معادل با سه برابر جرم خورشید به انرژی در هنگام ترکیب دو سیاه‌چاله با یکدیگر بود که در نوع خود مشاهده و رصد آن بی‌نظیر به حساب می‌آید. 

در‌واقع این رصد مهم در سپتامبر سال گذشته میلادی در تأسیسات لایگو صورت گرفت اما دانشمندان زیاد به بررسی موشکافانه آن داشتند. اما پس از بررسی ها و بازبینی های گسترده، سرنجام دانشمندان این دستاورد را با امتیاز «۵ سیگما» (بالاترین امتیاز در یافته های علمی) در نشستی خبری اعلام کردند.
۵ دانشمند مهم و کلیدی در پروژه لایگو و اثبات وجود امواج گرانشی

همان‌طور که حدس می‌زنید این کار بسیار سخت است و اثبات آن نیاز به دقتی باور‌نکردنی داشته است. تأسیسات لایگو اما لیزرهای قدرتمند و آینه‌ّهای بسیار پایدار و دقیقی دارد که می‌تواند امواج گرانشی ساطع شده از برخورد دو ستاره‌ی نوترونی در فاصله‌ی باورنکردنی ۵۰۰ میلیون سال نوری را آشکار کند. برای این کار دانشمندان به وسیله هر دو رصدخانه‌ی لایگو در واشنگتن و لوییزیانا، این مسأله را رصد کردند تا مطمئن شوند نویز محیط را به جای امواج گرانشی واقعی دریافت نکرده‌اند. البته باید در نظر داشت که رصدخانه‌های آلمان، ایتالیا، ژاپن و هند هم به آن‌ها ملحق شدند.

چرا این کشف مهم است ؟

ردیابی امواج گرانشی در واقع دو نظریه مهم فیزیک و کیهان شناسی را ثابت کرده است: فرضیه نسبیت عام انشتین که حدود صد سال پیش (۱۹۱۶) ارائه و نظریه دیگری به نام نظریه تورم کیهانی که در دهه هشتاد میلادی مطرح شد.
تایید نظریه امواج گرانشی اهمیتی اندازه کشف ذره خدا دارد و به همین خاطر اکثر محققان مطمئن هستند که تکلیف نوبل فیزیک سال ۲۰۱۶ از حالا مشخص است و این جایزه به دانشمندان دخیل در این کشف مهم می‌رسد.
این کشف عصر تازه‌ای را برای علم نجوم آغاز خواهد کرد. تایید امواج گرانشی یعنی تاییدی نظریه متداول کیهانشناسی یا نظریه استاندارد کیهانشناسی؛ این نظریه که تورم نامیده می‌شود می‌گوید که طی لحظات اولیه جهان، دوره سریعی از تورم (انبساط) سپری شده است.
در طول تورم، دمای جهان و بنابراین انرژی که ذرات کسب کردند، میلیاردها برابر بیشتر از انرژی است که می‌توان در آزمایشگاه‌های زمینی (حتی LHC) تولید کرد.

همه چیزهایی که باید درباره کشف لایق نوبل فیزیک ۲۰۱۶ بدانید/امواج گرانشی آقای اینشتین به زبان ساده

 


تورم یک پدیده کوانتومی است اما امواج گرانشی در محدوده فیزیک کلاسیک هستند، بنابراین امواج گرانشی پلی میان فیزیک کلاسیک و کوانتوم هستند و به همین خاطر می‌توانند گواهی باشند که گرانش درست مانند دیگر نیروهای طبیعت سرشتی کوانتومی دارد.

با اثبات وجود امواج گرانشی اکنون وقتی پدیده‌ای در عالم مثل یک ابرنواختر رخ می‌دهد، می‌توان همزمان با رصد تلسکوپی، امواج گرانشی آن را هم ثبت کرد و مطالعه بسیاری دقیق‌تری درباره آن داشت. همچنین این کشف کمک شایانی برای پاسخ به سؤالات بسیار زیادی از جمله وجود سیاهچاله‌ها خواهد بود. در این راستا کارهای زیاد دیگری در حال صورت گرفتن است. در اروپا دانشمندان در تلاش برای ساخت رصدخانه‌ای به نام تلسکوپ اینشتین هستند که شبیه به تأسیسات لایگو اما با بازوهایی به طول ۱۰ کیلومتر هستند. همچنین سازمان فضایی اروپا قصد دارد رصدخانه‌ فضایی امواج گرانشی eLISA را به فضا پرتاب کند. با اثبات امواج گرانشی دید جدیدی در جهان به وجود خواهد آمد. با استفاده از این اطلاعات سالهای آینده دانشمندان می‌توانند کشفیات بسیار زیادی درباره موضوعات مختلف مانند نظریه بیگ‌بنگ،انفجارهای ابرنواخترها،برخورد کهکشان‌ها داشته باشند.


اطلاعات دریافت شده در تاسیسات لایگو که وجود امواج گرانشی را ثابت کرد

اثبات وجود امواج گرانشی مانند فعال شدن حسی جدید برای انسان است. از این پس دانشمندان می‌توانند با این قدرت و حس جدید، علاوه بر دیدن جهان، به آن گوش دهند.زمانی که به جهان گوش می‌کنیم، به رازهایی درباره زندگی سیاهچاله‌ها، تولد و مرگشان، پیوندشان و منبع تغذیه‌شان پی خواهیم برد. زمانی که یک سیاهچاله یک ستاره نوترونی را می‌بلعد، ما آن را می‌توانیم رصد کنیم. سیاه‌چاله‌ها برای بشر تاکنون یک فرض بوده‌اند اما حالا به لطف امواج گرانشی دانشمندان می‌توانند برای اثبات وجود آن‌ها تلاش کنند. ۱۰۰ سال قبل آلبرت اینشتین،وجود امواج گرانشی را به صورت تئوری مطرح کرد و یک قرن طول کشید تا دانشمندان بتوانند آن را به صورت تجربی ثابت کنند. اینشتین یک بار دیگر توانست جهان را شگفت زده کند و بسیاری با خبر اثبات امواج گرانشی بار دیگر گفتند: ممنون آقای اینشتین!

تصویر جدید ناسا از سیاره پلوتو

تصویر جدید ناسا از سیاره پلوتو

 

 


تصویر جدید ناسا از سیاره کوتوله پلوتو که توسط فضاپیمای نیوهورایزنز در ماه ژوئیه ثبت شده، حلقه آبی‌رنگ جو سیاره را در نور مادون قرمز نمایش داده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، اگرچه این تصویر به زیبایی و چشمگیری سایر تصاویر ثبت شده از پلوتو نیست، اما از ارزش علمی بالایی برخوردار است.

دانشمندان باید از تصاویری مانند این تصویر، برای تحلیل و درک دقیق جنس ذرات جو این سیاره کوتوله استفاده کنند.

حلقه آبی‌رنگ قابل مشاهده در تصویر که در فاصله 180 هزار کیلومتری سیاره در تاریخ 14 ژوئیه (23 تیر) توسط نیوهورایزنز ثبت شده، با انعکاس ناشی از برخورد نور خورشید به محیط مه‌آلود جو پلوتو ایجاد شده است.

در حال حاضر محققان تصور می‌کنند این مه با برخورد نور خورشید با متان و سایر ذرات پلوتو ایجاد شده است.

محققان با بررسی این تصویر و سایر عکس‌ها امیدوارند بتوانند درک بهتری در مورد ذرات تشکیل‌دهنده جو این سیاره پیدا کنند.

ابزار آرایه دوربین طیف‌سنج رالف/لاینر اتالون که برای ثبت این تصویر استفاده شده، با ارسال داده‌های بعدی باید بتواند سایر بخش‌های حلقه جو پلوتو را کامل کند.

فضاپیمای نیوهورایزنز تنها می‌تواند مقادیر نسبتا کوچکی از داده را در هر زمان ارسال کند؛ از این رو حدود یک سال طول می‌کشد که تمام اطلاعات جمع‌آوری شده طی پرواز آن به سمت زمین برای تیم کنترلگر ماموریت ارسال شود.

نیوهورایزنز اکنون در حال سفر در فضای عمیق‌تر در کمربند کویپر به سوی هدف بعدی خود در فاصله 1.6 میلیارد کیلومتری سیاره کوتوله پلوتو است.

این فضاپیما قرار است تا سال 2019 به این هدف خود موسوم به جسم 2014 MU69 برسد.

هواپیمایی با کابین جداشدنی در سوانح

هواپیمایی با کابین جداشدنی در سوانح 

یک مهندس اوکراینی هواپیمایی با کابین جدا‌شدنی طراحی کرده است که می‌تواند در هر زمان از جمله مواقع اضطراری در حین پرواز، به بیرون پرتاب شود و به مسافران فرصت فرود ایمن حتی در آب را بدهد.

این اختراع که توسط تاتارنکو ولادیمیر نیکلایویچ انجام شده احتمالا می‌تواند جان صدها نفر را در صورت بروز حوادث هوایی حین پرواز نجات دهد.

نیکلایویچ از سه سال گذشته مشغول کار بر روی این پروژه بوده و اخیرا طرح اختراع خود را منتشر کرده اشت.

این کابین جدا شدنی هواپیما می‌تواند در هر زمان از جمله هنگام برخاست، حین پرواز یا فرود از هواپیما جدا شده و اجازه دهد تا مسافران با خیال راحت در آب یا در زمین فرود بیایند. این کار توسط چترهای نجات متصل به کابین که به طور خودکار و با جدا شدن کپسول پایینی از هواپیما باز می‌شوند، صورت می‌گیرد.

تاتارنکو اظهار کرد: در طراحی این فناوری از الیاف کولار و ترکیبات کربن برای بدنه، بال‌ها، فلپ‌ها، باد شکن‌ها، شهپرها و دم استفاده خواهد شد که این امر تا حدی می‌تواند سنگینی وزن چترهای نجات را جبران کند.

این طرح شامل یک فضای ذخیره‌سازی است که چمدان مسافران را در زیر کابین جای می‌دهد، بنابراین اگر این قسمت در حین سانحه هوایی از هواپیما جدا شود، هیچ چمدانی گم نخواهد شد.

لازم به ذکر است که این طراحی جدید، اولین اختراع تاتارنکو نیست. وی در سال گذشته توانست برای اختراعش که یک سیستم کپسول فرار برای نجات جان مسافران داخل هواپیما بود، گواهی ثبت اختراع دریافت کند.

ناسا میخواهد در مریخ سیب زمینی بکارد!

ناسا میخواهد در مریخ سیب زمینی بکارد!

 اگر فیلم مریخی ( The Martian ) را دیده باشید، حتما می دانید که مارک واتنی ، فضانوردی بود که به تصور اینکه بر اثر حادثه ای در مریخ کشته شده بود ، توسط دیگر فضانوردانی که به این سیاره رفته بودند در مریخ جا گذاشته شد و وی برای ادامه حیات دست به کاشت سیب زمینی در این سیاره زد.با اینکه سفر انسان به مریخ در حال حاضر تنها در فیلم های علمی تخیلی نظیر همین فیلم، امکان پذیر است، اما به نظر می رسد که ناسا واقعا قصد دارد در این سیاره سیب زمینی بکارد !

ناسا میخواهد در مریخ سیب زمینی بکارد!

 


 

  هم اکنون صد‌ها میلیون نفر در گوشه و کنار جهان از سوء تغذیه و گرسنگی رنج می‌برند و با ادامه روند تغییرات آب و هوایی و ایجاد خطر در ذخیره مواد غذایی، تعداد آن‌ها بیشتر هم خواهد شد.تکنیک‌های جدید کشاورزی و ربات‌ها به بالا آوردن سطح کارایی مزارع کمک خواهد کرد اما اگر زمانی اوضاع خیلی وخیم شود باید بدانیم که کدام محصولات بیشتر به درد ما می‌خورند: ارزانی، مغذی بودن و وفق یافتن با شرایط مختلف مهم ترین ویژگی‌ها هستند. مرکز بین المللی سیب زمینی در پرو (CIP) یک ایده عجیب و دیوانه وار دارد: کاشتن سیب زمینی در مریخ، درست مثل مارک واتنی در فیلم مریخی.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد ، در این فیلم، واتنی گیاه شناسی عضو گروه اعزامی ناسا به مریخ است. یک طوفان گروه را غافل گیر و مجبور به ترک سریع مریخ می‌کند. در این میان واتنی که مغلوب طوفان شده و تصور می‌شود مرده است، در مریخ جا می‌ماند. وقتی او به هوش می‌آید، تنها موجود زنده روی تمام سیاره است. خسته و ناتوان، واتنی کاری را می‌کند که هر گیاه شناس دیگری در آن شرایط انجام می‌داد: سیب زمینی پرورش می‌دهد و یک سری ویدئو از کار‌های خود می‌سازد. 

ناسا میخواهد در مریخ سیب زمینی بکارد!

 


 


حالا در زندگی واقعی، ناسا در هدف کاشت سیب زمینی زیر یک سقف کنترل شده روی مریخ باCIP  همراه شده است. چرا؟ چون سیب زمینی به شدت وفق پذیر و مقوی است. این گیاه منبع خوبی برای ویتامین C ، آهن و روی و حاوی مواد مغذی است. جوئل رنک (Joel Ranck)، رییس ارتباطاتCIP  می‌گوید: "برای شناخت تغییرات آب و هوا چه کاری بهتر از کاشتن محصولات در سیاره ای که ۲ میلیارد سال پیش مرده است؟ مردم باید بدانند که اگر در شرایط سخت روی مریخ سیب زمینی پرورش دهیم، می‌توانیم جان افراد بسیاری را روی زمین نجات دهیم.”

حالا تیم نقشه کاشت سیب زمینی در یک محیط شبیه به مریخ را اینجا روی زمین دارد. آن‌ها از خاک بیابان Pampas de La Joya در پرو (که بسیار شبیه خاک روی مریخ است) استفاده و شرایط جو مریخ را نیز برقرار خواهند کرد، جوی که شامل ۹۵ درصد کربن دی اکسید است. بر اساس تحقیقات، این میزان افزایش کربن دی اکسید می‌تواند محصولاتی بین ۲ تا ۴ برابر اندازه معمولی را به وجود بیاورد. اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، احتمالا اجازه انجام اولین کشاورزی ماورای زمینی روی خاک سیاره سرخ داده خواهد شد.

کریس مک کی (Chris McK)، سیاره شناسی در مرکز تحقیقاتی Ames ناسا می‌گوید: "ایده پرورش محصولات برای انسان‌ها در فضا می‌تواند خیلی زود به واقعیت تبدیل شود.”

آیا انسان‌ها و یا ربات‌ها شروع به کشاورزی در مارس خواهند کرد؟ بعضی‌ها عقیده دارند که نه، زیرا دلیلی برای آن وجود ندارد، نه حداقل دلیلی که ناسا یا CIP ادعا می‌کند. اگر واقعا سیب زمینی روی مریخ پرورش داده شود، باید آزمایش هایی روی آن انجام بگیرد. خوردن سیب زمینی رادیواکتیو هیچ سودی ندارد و صرف صد‌ها میلیون روی این پروژه در حالی که می‌تواند همان کار را روی زمین انجام داد بی فایده است. این پروژه کمی رنگ و بوی تبلیغاتی دارد زیرا تمام آن توسط ویل راست (Will Rust)، مدیر نوآوری  شرکت Memac Ogilvy Dubai رهبری می‌شود که به عنوان مرد تبلیغات هم شناخته می‌شود. بالا بردن آگاهی مردم درباره خطراتی که بر اثر تغییرات آب و هوا برای ذخایر غذایی جهان به وجود می‌آید ماموریت مهمی است. اما همراهی با یک موج هالیوودی احتمالا بهترین راه حل نیست. چه اتفاقی می‌افتد وقتی ۲ سال دیگر کسی این فیلم را به خاطر ندارد و ناسا برای کاشت سیب زمینی آن هم جایی ۵۴٫۶ کیلومتر دورتر از زمین، تقاضای پول می‌کند؟

استرس شدید چگونه مغز را به جنون می‌کشد؟

استرس شدید چگونه مغز را به جنون می‌کشد؟

 


نتایج پژوهش محققان علوم اعصاب نشان می‌دهد بین مدارهای عصبی مغز با اضطراب شدید، ترس و استرس همپوشانی قوی و شدید وجود دارد؛ به گونه‌ای که اگر استرس و اضطراب شدید در زندگی تداوم یابد، بروز افسردگی و حتی جنون قطعی است.
محققان موسسه تحقیقاتی روتمن نواحی از مغز را که تحت تاثیر اضطراب شدید، ترس و استرس قرار می‌گیرند ، بر اساس مقالات مختلفی که در این زمینه منتشر شده بود، مورد بررسی قرار دادند و نتیجه گرفتند که بین مدارهای عصبی مغز مرتبط با هر سه این شرایط، همپوشانی قوی و شدیدی وجود دارد. این امر می‌تواند ارتباط میان استرس شدید و ایجاد اختلالات روانی- عصبی از جمله افسردگی و آلزایمر در برخی بیماران را نیز توضیح دهد.

محققان نشان دادند که اضطراب پاتولوژیک و استرس شدید با تخریب ساختار و عملکرد هیپوکامپوس و قشر پیشانی همراه است و همین امر می‌تواند موجب افزایش خطر اختلالات عصبی-روانی از جمله افسردگی و جنون شود.

اضطراب، استرس و ترس اگر موقتی باشند بخش طبیعی از زندگی محسوب می‌شوند مثل احساس اضطراب و استرس قبل از امتحان یا یک مصاحبه شغلی. با این حال وقتی این پاسخ‌های احساسی شدیدتر شده یا بیشتر از معمول رخ دهند می‌توانند در فعالیت‌های روزمره زندگی همچون کار، مدرسه و روابط اختلال ایجاد کنند.

استرس شدید یک وضعیت پاتولوژیکی است که از فعالسازی طولانی مدت پاسخ‌های استرسی فیزیولوژیکی بحرانی طبیعی ناشی می‌شود و می‌تواند به سیستم ایمنی، متابولیسم و سیستم قلبی عروقی آسیب بزند و منجر به زوال ناحیه هیپوکامپوس مغز -بخشی از مغز که مسؤول حافظه بلند مدت و مسیریابی است - شود.
پر نورترین کهکشان هستی رصد شد

پر نورترین کهکشان هستی رصد شد

پر نورترین کهکشان هستی رصد شد

 اخترشناسان «لابراتور رانش جت» ناسا (JPL) موفق به کشف پر نورترین کهکشان قابل رصد با نام W۲۲۴۶-۰۵۲۶ شده اند.

به گزارش خبرگزای مهر، اخترشناسان  «لابراتور رانش جت ناسا»  (JPL) موفق به کشف پر نورترین کهکشان قابل رصد با نام W۲۲۴۶-۰۵۲۶ شده اند.

همچنین در دل این کهکشان یک سیاه چاله غول پیکر وجود دارد که موجب به حرکت در آوردن گاز و ایجاد توفان در ستاره های موجود در کهکشان W۲۲۴۶-۰۵۲۶ می شود.

این سیاه چاله همچون دیگ آب جوش که توسط راکتور هسته ای حرارت داده می شود، عمل می کند.  

در همین حال این کهکشان با زمین ۱۲.۴ میلیارد سال نوری فاصله دارد که بسیار کهنسال به حساب می آید ضمن اینکه محققین ناسا بر این باور هستند، کهکشان W۲۲۴۶-۰۵۲۶ در حدود یک میلیارد سال بعداز واقعه «بیگ بنگ» شکل گرفته است.  

همچنین نیروی گشتاور و انرژی ذرات نوری که در گازهای کهکشان W۲۲۴۶-۰۵۲۶ قرار دارند، به قدری قدرتمند هستند که گازها را به خارج می رانند.

گفته می شود، افق سیاه چاله غول پیکر در این کهکشان یک میلیون بار کوچکتر از خود کهکشان W۲۲۴۶-۰۵۲۶ است ضمن اینکه کهکشان W۲۲۴۶-۰۵۲۶ در ردیف کهکشان های بسیار قدرتمند قرار می گیرد.

مسابقات سازه‌های ماکارونی در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار می‌شود

مسابقات سازه‌های ماکارونی در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار می‌شود


مسابقات سازه‌های ماکارونی در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار می‌شود

 


انجمن علمی معماری دانشگاه شهید بهشتی اولین دوره مسابقات کشوری سازه‌های ماکارونی دانشگاه شهیدبهشتی را اسفند ماه سال جاری برگزار می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، این مسابقات در دو گرایش راندمانی و معماری و به صورت دانشجویی و دانش‌آموزی برگزار خواهد شد. این دوره از مسابقات به همت انجمن علمی معماری و با همکاری گروه سازه‌یار اجرا می‌شود.

هر ساله مسابقات زیادی در سطح کشور و جهان با موضوع سازه‌های ماکارونی برگزار می‌شود.

در این مسابقات شرکت‌کنندگان سازه‌های خود را که تنها با استفاده از ماکارونی و چسب ساخته شده‌اند، بارگذاری می کنند که با توجه به گرایش‌های مختلف، سازه‌های برتر مشخص می‌شوند.

به دلیل تشابه رفتاری ماکارونی با بتن، سازه‌های ماکارونی را می‌توان شبیه‌ساز پل‌های بتنی و سایر سازه‌های واقعی در مقیاسی کوچک‌تر دانست.

بدین ترتیب شرکت‌کنندگان در این مسابقات با مفاهیم استاتیک و مقاومت مصالح آشنا شده و آمادگی طراحی سازه‌های واقعی را پیدا خواهند کرد.

علاقمندان برای ثبت نام تا پایان بهمن ماه سال جاری فرصت دارند، همچنین علاقمندان برای كسب اطلاعات بيشتر می توانند از طريق سايت رسمی مسابقات به نشانی http://sbuss.ir مراجعه کنند.