» » ‌والدین فضای خانه را برای درس ‌خواندن‌ آرام نگه دارند

‌والدین فضای خانه را برای درس ‌خواندن‌ آرام نگه دارند

‌والدین فضای خانه را برای درس ‌خواندن‌ آرام نگه دارند


یک کارشناس روان‌شناسی گفت: در ایام امتحانات تا آنجا که ممکن است، والدین فضای خانه را برای درس‌ خواندن آرام نگه دارند و میهمانی رفتن و میهمانی دادن را به بعد از امتحانات موکول کنند.

"اعظم تقی‌لو"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: در روزهای امتحان توصیه می‌کنیم والدین به تغذیه و استراحت و بهداشت و خواب فرزندشان توجه لازم داشته باشند و به‌گونه‌ای رفتار کنند که دانش‌آموز و دانشجو بتواند با آرامش خیال به دروس خود رسیدگی کند.

وی تصریح‌ کرد: والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که به جای اصرار بر قبولی و وارد کردن فشار روحی و استرس به فرزند، به روند فعالیت درسی و خلاقیت رفتاری او توجه کنند و در کنار فرزندان خود اقدام به برنامه‌ریزی درسی کرده و در روند امور قرار گیرند.

این کارشناس روان‌شناسی با تاکید بر اینکه پدر و مادر دانش‌آموز هنگام کمک ‌کردن به فرزندان در درس‌ها، به توانایی‌های او توجه کنند، ادامه داد: نقاط ضعف دانش‌آموز باید با مهربانی یادآوری شود و والدین باید کمک کنند که کودک و نوجوان توانایی‌ خود را نشان دهد.

وی با اشاره به اینکه در هنگام امتحانات، دانش‌آموزان نیاز به حمایت عاطفی و اطمینان‌بخشی بیشتری دارند، افزود: از ایجاد ترس و دلهره بی‌جا در دانش‌آموزان باید خودداری شود و پدران و مادران از توقعات بی‌جا و فشار بیش از حد برای مطالعه خودداری کنند.

تقی‌لو ادامه داد: در صورتی‌ که دانش‌آموز از موفقیت در یکی از امتحانات رضایت خاطر نداشت، مورد حمایت قرار گیرد و از سرزنش کردن او خودداری شود و توصیه اکید بر این است که از حبس کردن دانش‌آموز در اتاق برای مطالعه کردن خودداری شود و به دانش‌آموز اجازه استراحت و تفریح لازم نیز داده شود.

وی با اشاره به اینکه انتظارات بالا و بیش از حد توانایی از فرزندان، می‌تواند در ایجاد اضطراب و شدت آن موثر باشد، خاطرنشان‌کرد: والدین از مقایسه فرزندان با یکدیگر و با دیگران پرهیز کنند و ضمن اطمینان‌بخشی به دانش‌آموزان در آنان ایجاد انگیزه کرده و با ارایه پاداش و تقویت‌های مطلوب آن‌ها را تشویق به مطالعه کنند.
توسط: admin | در تاریخ: (7-05-1394, 18:50)
تاکنون نظری ارسال نشده است ! شما اولین نفر باشید !

می خوام یک نظر جدید ثبت کنم